Skip to main content

Jak wygląda Egzamin na mistrza Wizażu i Stylizacji - Ewelina Worek zdobyła tytuł Mistrza w zawodzie!

|   Porady Makijażowe

Egzamin Mistrzowski w zawodzie Wizażysta / Stylista - to zagadnienie pojawia się często w myślach osób, które chcą zając się makijażem i wizażem na poważnie.

Klika tygodni temu uzyskałam ten zacny tytuł zawodowy.

Opiszę Wam jak wygląda przygotowanie i przebieg egzaminu, kto może do niego przystąpić, czy jest obowiązkowy oraz co daje taki tytuł.

"Osoba posiadająca dyplom mistrzowski w zawodzie wizażystka/stylistka jest gotowa do prowadzenia szkoleń i doradztwa z zakresu kształtowania całościowego wizerunku osób w różnym wieku oraz pełniących różne funkcje społeczne i zawodowe. Na podstawie rozmowy z klientem proponuje spójny wizerunek, obejmujący m.in. kształt fryzury oraz kolorystykę makijażu, garderoby i dodatków. Rozpoznaje niedoskonałości cery i urody, proponuje oraz – przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych technik – wykonuje makijaż korygujący, a także kamuflujący."

Źródło: www.kwalifikacje.gov.pl 

          Zacznę od tego, że zawód wizażysty / stylisty nie wymaga uprawnień, aby go wykonywać. Zdobycie tutułu Mistrza Wizażu jest potwierdzeniem Twoich kwalifikacji dokumentem państwowym. Więc jeżeli chcesz wykonywać makijaże ślubne i okolicznościowe czy usługi z zakresu kreowania wizerunku dla klientów indywidualnych to nie ma powodu, abyś zaprzątała sobie tym głowę. Jeżeli jednak myślisz szerzej o wykonywanym zawodzie, np prowadzenie szkoleń, to w tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań. Aby podejść do egzaminu trzeba spełniać odpowiednie kryteria, o których wspominam na dole artykułu.

Opowiem Wam jak to wyglądało u mnie.

Zależało mi na potwierdzeniu moich kwalifikacji zawodowych ze względu właśnie na prowadzenie szkoleń z makijażu w Żywcu dla początkujących makijażystów i profesjonalistów. Chciałam mieć pewność, że moje przygotowanie merytoryczne i doświadczenie są na wystarczająco wysokim poziomie, abym mogła szkolić osóby początkujące, amatorów i profesjonalistów, którzy chcieliby udoskonalić swoje umiejętności w świecie wizażu. Ten egzamin utwierdził mnie w tym, ponieważ zdałam go na ocenę celującą :) 

Jak wygląda przygotowanie do egzaminu?

Na rynku jest wiele szkoleń przygotowujących do państwowych egzaminów czeladniczych lub mistrzowskich w zawodzie wizażystka - stylistka. Warto zapytać o nie w Izbie Rzemieślniczej, w której będzie się podchodzić do egzaminu. Jest też wiele form takich szkoleń - stacjonarne, indywidualne, a nawet online. I wybór zależy też od naszych preferencji.

Ja zdecydowałam się na kurs w szkole w Warszawie, w której już wcześniej korzystałam z innego kursu. Wybrałam wersję online z racji tego, że prowadzę swóje Studio w Żywcu, mam regularne klientki i nie mogę sobie pozwolić na tygodniowy wyjazd bez wcześniejszego planu. O możliwości podejścia do egzaminu dowiedziałam sie 3 tygodnie przed samym egzaminem. Był to ekstramalnie którtki czas zwłaszcza, że samo odsłuchanie nagrań lekcji to 30 godz, oraz obsługa bieżących klientek. Było to dla mnie ogromne wyzwanie. Musiałam też znaleźć czas na przygotowanie się do części praktycznej. Oprócz tego dostałam ponad 200 (albo i wiecej) stron materiałów do przeczytania.

Kurs jak wspomniałam trwa 30 godz. Kurs stanowi zebranie kompletnego materiału w całość. Działa to na zasadzie powtórki - odświeżenia i usystematyzowania wiedzy. Jeżeli praktykujesz zawód zgodnie z zasadami i znasz podstawy - wówczas kurs pomoże Ci posegegować i ułożyć swoją wiedzę w sposób, żebyś nauczył się o niej mówić. Jeśli jednak są luki w wiedzy, to czeka Cię sporo pracy, aby ją opanować.

Szkolenie jest podzielone na 3 bloki, jak i egzamin

I. CZĘŚĆ TEORETYCZNA USTNA

 • technologia (m.in. techniki wykonania makijażu, korekty itd.)
 • materiałoznastwo (m.in. kosmetyki, rodzaje, składy itd.)
 • maszynoznastwo (m.in. akcesoria, wyposażenie gabinetu itd.)

II. CZĘŚĆ TEORETYCZNA PISEMNA

Omawiane są zagadnienia z poniższych działów:

 • rachunkowość zawodowa wraz z kalkulacją
 • dokumentacja działalności gospodarczej,
 • rysunek zawodowy,
 • przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,
 • podstawowe zasady ochrony środowiska,
 • podstawowe przepisy prawa pracy,
 • podstawowa problematyka z zakresu podejmowania działalności gospodarczej i zarządzania przedsiębiorstwem
 • podstawy psychologii
 • metodyka nauczania

III. CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

Podczas stacjonarnych kursów odbywa się wykonywanie makijażu przez kursantki. Podczas mojego szkolenia był pokaz z makijażu wykonywany przez Mistrza. Podczas pokazu zostały szczegółowo omówione zagadnienia, na które warto zwrócić uwagę podczas części praktycznej egzaminu.

Pozostała część przygotowania leżała już po mojej stronie. Do części praktycznej musiałam przygotować projekt makijażu i pełną stylizację. Ja zdecydowałam się na Stylizację Ślubną inspirowaną Wielkim Gatsby. W tym celu przygotowałam Face Chart z projektem makijażu, który oddawałam komisji. Przygotowałam kompletną stylizację czyli Suknia ślubna, etola, biżuteria, buty i fryzura. Kilka razy spotkałam się też z modelką, żeby wykonać planowany makijaż - w dzień egzaminów większości z nas towarzyszy również stres, więc lepiej wszystko przećwiczyć kilkakrotnie, żeby upewnić się, że wszystko pasuje idealnie. Oczywiście, musisz zadbać o samą modelkę - tj. regulacja i stylizacja brwi, pielęgnacja twarzy itd - ale to zapewne wiesz, bo to czynności, o których trzeba pamiętać przed każdym makijażem.

Po takim przygotowaniu czekała nas już tylko wycieczka do Warszawy na egzamin.

Pojechałysmy dzień wcześniej, aby być w miarę wypoczętymi. Mój egzamin odbywał się w siedzibie szkoły, w której kończyłam kurs przygotowawczy. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w takim miejscu zapewnione jest odpowiednie stanowisko pracy. Komisja przyjechała na miejsce. Piszę o tym dlatego, że nie zawsze tak jest. W Izbach Rzemieślniczych w różnych miastach często część praktyczna odbywa się w zwykłej sali i trzeba zabrać ze sobą nawet własne krzesło do makijażu (oczywiście dla Twojego własnego i modelki komfortu).

Tutaj nadmienię, że na egzamin przyjeżdżasz z własną modelką, z własnymi kosmetykami i pędzlami. Oczywiście nie musisz brać całego posiadanego asortymentu, a tylko te kosmetyki, których użyjesz w zaplanowanym makijażu. 

Oprócz mnie w tym dniu egzamin mistrzowski zdawało ok 10 wizażystek. 

O godz 10:00 zaczął się egzamin -

CZĘŚĆ PRAKTYCZNA,  która trwała 75 min. 

W tej części należało wykonać makijaż zgodny z projektem. Oczywiście dla zaoszczędzenia czasu moja modelka już wczesniej miała wykonaną fryzurę oraz założoną kreację. 75 min na wykonanie makijażu to naprawdę niewiele, dlatego lepiej szukać oszczędności czasowych. Podczas tej części członkowie komisji przyglądają się etapom wykonywanej pracy, zwracają też uwagę na zachowanie czystości na stanowisku pracy, więc cały czas musi panować nienaganny porządek. Po upływie wyznaczonego czasu przewodniczący komisji prosi o odłożenie pędzli. 

Kolejno do oceny są proszone makijażystki ze swoimi modelkami. Na tym etapie musisz zaprezentować i obronić swoją pracę. Jest ona przede wszystkim  porównywana do złożonego wcześniej face charta. Komisja może zadać wiele pytań odnośnie makijażu, technik makijażu, stylizacji, dopasowania jej do typu urody i osobowości modelki itd. Jest to stresująca część, ponieważ patrzy na Ciebie nie tylko komisja, ale i pozostałe osoby biorące udział w egzaminie. Po prezentacji pracy modelka jest już wolna. Moja poszła na sesję zdjęciową, bo warto utrwalić taki makijaż i stylizację, bo jednak podczas samego egzaminu nie ma na to czasu.

CZĘŚĆ TEORETYCZNA PISEMNA,  która trwała 60 min. 

Jest to test wyboru składający się z 63 pytań - 7 pytań z każdego działu (które wymieniłam podczas opisywania szkolenia). Plus jest taki, że jest tylko jedna poprawna odpowiedź, więc jeżeli nie udało Ci się zapamietać całego materiału -  w razie czego można strzelać ;D Generalnie nie jest to prosty test, ale plusem jest forma testu. Możesz nie być obkuta z definicjami, ale wiele rzeczy wychwytuje się wzrokowo, dlatego kilkakrotne przeczytanie całego materiału ze szkolenia powinno wystarczyć. Odpowiedzi wpisujemy na osobny arkusz i zostawiamy pani odpowiedzialnej za tą część egzaminu. 

Ciekawe jest to, że ta część jest taka sama dla wszystkich zawodów - tutaj materiał jest taki sam dla mistrza wizażu co i dla np. mistrza krawiectwa. Każdy mistrz musi znać zagadnienia prawa pracy, bhp czy metodyki nauczania.

CZĘŚĆ USTNA ok 15 min

Po wcześniejszych etapach każda uczestniczka egzaminu jest proszona do osobnego pomieszczenia, w którym znajdują się wszyscy członkowie komisji. Zostałam poproszona o wylosowanie karteczki, która zawierała 9 pytań - po 3 z każdego działu: technologia, materiałoznastwo, maszynoznastwo. Musiałam odpowiedzieć w sumie na 3 pytania, które mogłam sobie wybrać - po 1 z każdego działu. Miałam chwilę, żeby je przeczytać, natomiast nie było dodatkowego czasu na przygotowanie się, chociaż w sumie byłam już tak zestresowana, że na nic by mi się nie przydał dodatkowy czas. Odpowiedzi były mi znane tylko najtrudniej było je ubrać w słowa. Na szczęście jak zaczęłam mówić to zdenerwowanie mnie opuściło i odpowiedziałam płynnie i wyczerpująco na wszystkie pytania.

Potem zostało już tylko czekać. Podczas żadnego z etapów egzaminu komisja nie zdradzała cząstkowych ocen dlatego, że są one sumowane i wyciągana jest średnia. Tzn, że jeżeli coś Ci nie do końca wyjdzie w makijażu to zawsze możesz nadrobić teorią i na odwrót. 

Po przepytaniu ostatniej osoby komisja obradowała jeszcze kilkanaście minut dlatego można było zrobić sobie upragnioną kawę w międzyczasie. Ja zazwyczaj już ok południa odczuwam potrzebę kofeinową, ale w tym dniu miałam taki zastrzyk adrenaliny, że nawet o niej zapomniałam :D

OGŁOSZENIE WYNIKÓW 

Po tych kilkunastu minutach wszyscy członkowie wyszli do uczestniczek i Przewodniczący ogłosił wyniki. Tak jak pisałam wcześniej - ja zdobyłam ocenę celującą. Była to dla mnie niesamowita satysfakcja i spełnienie jednego z moich marzeń zawodowych.

Dyplomy niestety nie są rozdawane od razu - wiecie, to państwowa sprawa, więc musi potrwać 2-3 tygodnie. Są one wysyłane pocztą na podany przez Was adres.

Koszt przystąpienia do egzaminu to 1480 zł (rok 2021)

Koszt kursu przygotowawczego do egzaminu mistrzowskiego - w zależności od Instytucji Szkoleniowej.

To była wspaniała, ale i wyczerpująca przygoda. Test umiejętności i wytrzymałości. Cieszę się, że mimo krótkiego czasu na przygotowania zdecydowałam się spróbować. Jestem niesamowicie z siebie dumna. Życzę Wam, aby każda z Was doświadczyła takiej satysfakcji :)

PODZIĘKOWANIA

Dziękuję Karolinie Bacy mojej prawej ręce, siostrze, przyjaciółce, która razem ze mną tworzy Pracownię Makijażu. Kiedy ja się uczyłam ona ogarnęła cały wyjazd oraz trzymała Studio w ryzach podczas moich przygotowań.

Dziękuję Julii Bydlińskiej - mojej wspaniałej modelce, która dzielnie znosiła przygotowania i ćwiczenia oraz że zechciała pojechać z nami aż do Warszawy.

Dziękuję Natalii Żołnierczyk za pomoc w organizacji stylizacji - Natalia zajęła się wypożyczeniem sukni i dodatków do pełnej stylizacji, zorganizowała 2 sesje zdjęciowe - 1 podczas próby generalnej i drugą po egzaminie, gdzie sama też zajęła się fotografią.

Dziękuję Wam i wszystkim osobom za wsparcie, bo bez Was nie było by takiej radości <3 

 

Pytania dodatkowe

Kto może przystąpić do egzaminu mistrzowskiego w zawodzie wizażysta / stylista? 

"Do egzaminu mistrzowskiego może być dopuszczona osoba, która spełnia jeden z poniższych warunków:

 • posiada świadectwo ukończenia szkoły ponadpodstawowej, dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej albo szkoły ponadpodstawowej działającej w systemie oświaty przed dniem 1 stycznia 1999 r. oraz tytuł czeladnika lub równorzędny w zawodzie, w którym zdaje egzamin, a także: a) co najmniej trzyletni okres wykonywania zawodu, w którym zdaje egzamin, po uzyskaniu tytułu zawodowego, albo b) co najmniej sześcioletni okres wykonywania zawodu, w którym zdaje egzamin, łącznie przed uzyskaniem i po uzyskaniu tytułu zawodowego;

 • posiada świadectwo ukończenia szkoły ponadpodstawowej, dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej albo szkoły ponadpodstawowej działającej w systemie oświaty przed dniem 1 stycznia 1999 r. oraz co najmniej sześcioletni okres wykonywania zawodu, w którym zdaje egzamin, w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej;

 • posiada świadectwo ukończenia szkoły ponadpodstawowej, dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej albo szkoły ponadpodstawowej działającej w systemie oświaty przed dniem 1 stycznia 1999 r. oraz tytuł czeladnika lub równorzędny w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym zdaje egzamin, a także co najmniej trzyletni okres wykonywania zawodu, w którym zdaje egzamin, po uzyskaniu tytułu zawodowego;

 • posiada świadectwo ukończenia szkoły ponadpodstawowej, dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej albo szkoły ponadpodstawowej działającej w systemie oświaty przed dniem 1 stycznia 1999 r. oraz tytuł mistrza w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym zdaje egzamin, a także co najmniej roczny okres wykonywania zawodu, w którym zdaje egzamin, po uzyskaniu tytułu mistrza;

 • posiada świadectwo ukończenia szkoły ponadpodstawowej, dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej albo szkoły ponadpodstawowej działającej w systemie oświaty przed dniem 1 stycznia 1999 r., dających wykształcenie średnie albo średnie branżowe i kształcących w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym zdaje egzamin, oraz tytuł zawodowy w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym zdaje egzamin, a także co najmniej dwuletni okres wykonywania zawodu, w którym zdaje egzamin, po uzyskaniu tytułu zawodowego;

 • posiada dyplom ukończenia szkoły wyższej na kierunku lub w specjalności w zakresie wchodzącym w zakres zawodu, w którym zdaje egzamin, oraz co najmniej roczny okres wykonywania zawodu, w którym zdaje egzamin, po uzyskaniu tytułu zawodowego."

             Źródło: www.kwalifikacje.gov.pl